close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
: مراحل تولید شکر در کارخانه گشت و صنعت کارون (صنایع غذایی)
loading...

omidfile

دسته بندیصنایع غذاییفرمت فایلdocتعداد صفحات59حجم فایل6.654 مگا بایتپس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شودپرداخت و دانلودمقدمه  کشت و صنعت نیشکر کارون شوشترشرکت کشت و صنعت نیشکر کارون بزرگترین واحد کشاورزی-صنعتی در سطح جهانی است که در جهت گسترش صنایع قند و به…

: مراحل تولید شکر در کارخانه گشت و صنعت کارون (صنایع غذایی)

جمشید خان بازدید : 5 جمعه 20 بهمن 1396 نظرات ()
دسته بندیصنایع غذایی
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات59
حجم فایل6.654 مگا بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

مقدمه

 

کشت و صنعت نیشکر کارون شوشتر

شرکت کشت و صنعت نیشکر کارون بزرگترین واحد کشاورزی-صنعتی در سطح جهانی است که در جهت گسترش صنایع قند و به زیر کشت در آوردن  بخش دیگری از زمینهای خوزستان احداث گردید.

اولین قلمه نیشکر در تاریخ یکشنبه 20 مهرماه 1354 پس ازاینکه 200 روز از فعالیتهای تسطیح و عملیات خاکی سپری میگشت در خزانه کارون کشت گردید.

 محل انتخاب شده برای طرح عظیم کشت وصنعت کارون اراضی آبخور رودخانه های کارون و در واقع در محدوده ی دیمچه که در دوازده کیلومتری شوشتر و پنجاه کیلومتری دزفول است.

 آب مورد نیاز مزارع از شبکه های آبیاری گتوند (کارون) ودز تامین میگردد. هدف اصلی این طرح احداث مزارع نیشکر به وسعت 25000 هکتار و تولید  حدود  200000  تن نیشکر ودر نهایت علاوه بر تامین تقریبی یک چهارم شکر مورد نیازمملکت (25000 تن شکر سفید ) در تولید محصولاتی مانند غذای دام- نئوپان - الکل سرکه - کاغذ - فورفورال نقش اساسی داشته باشد .

 

 

 

تاریخچه نیشکر و شرکت کشت و صنعت کارون

 

کشت نیشکر در خوزستان سابقه چند هزار ساله ای دارد . و عقیده پاره ای از مورخان کلمه خوز به معنی نیشکر و خوزستان بمعنی نیشکرستان می باشد . این صنعت در دوران ساسانیان کشت و تولید نیشکر در نواحی جنوبی ایران بخصوص منطقه خوزستان رواج کامل داشته و مردم ایران خوبی این گیاه و خواص آن را می شناسند ولی پس از اعراب و سقوط سلسله ساسانیان و بعدها نیز به دلایل سیاسی و طبیعی کشت نیشکر در ایران متروک شد . اولین اقدام برای احیای این صنعت بین سالهای 1318-1316 صورت گرفت در ان زمان 200 تن قلمه از هندوستان و مصر به ایران اورده شد و درخوزستان کشت گردید .

ولی شروع جنگ جهانی دوم موجب توقف این فعالیت گردید .

از سال 1329 تا سال 1336 در نهایت فعالیت توام وزارت کشاورزی و سازمان برنامه و موسسه خوار وبار کشاورزی جهانی و شرکت عمران و منابع با توجه به شرایط اقلیمی خوزستان منجر به آغاز اولین بهره برداری کارخانه نیشکر هفت تپه در سال 1340 گردید .

شرکت کشت و صنعت نیشکر کارون بزرگترین واحد کشاورزی – صنعتی در سطح جهان است که در جهت گسترش صنایع قند و به زیر کشت در آوردن بخش دیگری از زمینهای خوزستان احداث گردید .

اولین قلمه نیشکر در تاریخ یک شنبه 20 مهرماه 1354 پس از 200 روز که از فعالیتهای تسطیح و عملیات خاکی سپری می گشت در خزانه کارون کشت گردید .

محل انتخاب شده برای طرح عظیم کشت و صنعت نیشکر کارون ، اراضی آبخور رودخانه ای کارون و در واقع دیمچه که در 12 کیلومتری شوشتر و 50 کیلومتری دزفول است آب مورد نیاز مزارع از سبکه آبیاری گتوند ( کارون ) و دز تامین می گردد .

هدف اصلی این طرح ، احداث مزارع نیشکر به وسعت 25004 هکتار و تولید سالانه حدود 2000000 تن نیشکر و علاوه بر تامین تقریبی یک چهارم شکر مورد نیاز مملکت ( 250000 تن شکر سفید ) در تولید محصولاتی مانند غذای دام – نئوپان – الکل – سرکه – کاغذ – فورفورال نقش اساسی داشته باشد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مزارع نیشکر

با توجه به نیاز روزافزون کشور به شکر که نتیجه افزایش مداوم و مستمر جمعیت و افزایش مصرف سرانه بوده و نیز موقعیت هایی که در طرح نیشکر هفت تپه بدست امده بود فکر توسعه نیشکر را در سایر نقاط خوزستان افزایش داد .

بر اساس این فکر مطالعات لازم در ارضی شمال خوزستان صورت گرفت و سرانجام منطقه دیمچه علیا و سفلی که در 50 کیلومتری شهرستان دزفول و 12 کیلومتری شهر شوشتر گسترده است جهت توسعه و کشت نیشکر مناسب تشخیص داده شد .

 

عملیات تسطیح و کاشت :

 

برای آنکه اراضی برای کشت نیشکر آماده گردد . پس از نقشه برداری و طراحی عملیات خاک برداری و خاک ریزی صورت می پذیرد . همزمان با تسطیح نسبت به احداث شبکه های آبیاری و زهکشی و جاده سازی اقدام می گردد .

ضمنا" برای اصلاح اراضی شور و پایین بردن سطح های آبهای زیرزمینی لوله های سفالی به منظور ایجاد زهکش ها در اعماق زمین قرار داده می شود و آبهای شور و زائد بوسیله زهکشهای روباز به رودخانه هدایت می شود . پس از تسطیح ، عملیات مکرر دیگری با دستگاههای گوناگون . زمان را برای کاشت آماده می سازند .

 

کاشت :

در عملیات کاشت قلمه های 70 سانتی متری و بند بند راکه در هر بند یک جوانه دارند در درون شیار و به طور افقی در بستر آماده و کودپاشی شده می خوابانند و سپس با وسایل مکانیکی یا بطور دستی سانتی متر خاک روی آن ریخته می شود . پس از سمپاشی برای جلوگیری از رویشهای علف هرز بلافاصله آبیاری می گردد . قلمه در اثر رطوبت و حرارت کافی شروع به روئیدن نموده و از محل هر جوانه یک ساقه اولیه و بتدریج در کنار این ساقه های جانبی دیگری به بوته اضافه می گردد .

داشت :

رشد نیشکر در هوای گرم تابستان بوده بطوریکه در اواسط تیر و مرداد روزانه 2 تا 3 سانتی متر رشد می کند . آبیاری مزارع نیشکر با توجه به نوع خاک هر 4 – 5 روزی یکبار در تابستان انجام می گیرد .و هر بار حدود 1100 – 1300 متر مکعب آب در هکتار به مزارع داده می شود. به طور متوسط برای تولید یک کیلو شکر معادل 3 متر مکعب آب به مزارع نیشکر داده می شود . در حین رشد اقدامات لازم دیگری از قبیل مبارزه با آفات – کنترل علفهای هرز – مبارزه با امراض گیاهی و کنترل آنها – رفع کمبودهای مواد مختلف غذایی گیاه نیشکر بصورت منظم عمل می شود .

 

برداشت :

قبل از درو مزرعه را آتش می زنند تا برگهای خشک ان سوخته شود . و سپس به طرق دستی یا ماشینی آنرا بریده و بوسیله تریلرهای مخصوص آنرا به کارخانه حمل می نمایند . در موقع بریدن سربرگهای ساقه نیشکر که هیچگونه مواد قندی ندارد نیز جدا می گردد . پس از برداشتن نیشکر زمین مجددا" برای رویش سال بعد آماده می گردد . بدین ترتیب از یک کاشت نزدیک به 5 – 6 بار محصول برداشت می نمایند .

 

سوزاندن بقایای نیشکر پس از برداشت

سوزاندن بقایای نیشکر پس از برداشت در بسیاری از مناطق رایج است فواید این کار عبارتند از :

از بین بردن آفات و بیماریهای مضر در مزارع نیشکر

تهیه مقدار کمی پتاسیم و فسفات برای تسهیل در آماده سازی مزرعه پس ار برداشت

اما استفاده از مالچ (باقیماندن پوشش گیاهی بر سطح خاک ) نیز دارای فوایدی از قبیل:

حفظ رطوبت خاک

نکهداری و محافظت خاک در مقابل فرسایش و از دست رفتن مواد قندی آن

کنترل علفهای هرز

به ویژه  افزایش مواد آلی و تثبیت نیتروژن به وسیله میکروارگانسیم ها را باعث می شود

بسیاری از کشورهای تولید کننده نیشکر با استفاده از مالچ پاشی در سطح مزارع را تون پس از برداشت میزان عملکرد مزارع راتون خود را افزایش می دهنند

 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشی رمز عبور؟